Sportlovsläger

10-14 feb 2017 för barn Åk 3-6 samt hjälpledare åk 7-9. Anmälan senast 22 jan.

Alphafest

25 januari kl.18.30 för dig som är nyfiken på Kristen tro och vill veta vad en Alphakurs är

Gudstjänst

firar vi varje söndag kl 10. 
Van som ovan kyrkobesökare - varmt välkommen!

Hänt

Julfest med udda julbudskap

Publicerad: Torsdag 15 December

Vad var det egentligen de hette - de där två som letade någonstans att bo den där första julnatten? Ja det blev ett litet udda julspel när Guldgruvan firade sin julfest i söndags.

Läs mer...

Hänt

Julavslutning för småbarnsmusiken

Publicerad: Lördag 10 December

Många små lucior och tomtar avslutade förra veckan terminen på småbarnsmusiken. Nu tar denna populära grupp julledigt till slutet av januari.

Läs mer...

På gång i Korskyrkan

Fredag 20 Januari
Fredag 20 Januari – Kl 18:00 - 19:30

född -05 eller tidigare

Lördag 21 Januari
Lördag 21 Januari – Kl 18:00

Bön som förenar Gunnel Noreliusson
Stadens präster och pastorer

Söndag 22 Januari – Kl 10:00 - 11:30

fr. 4 år
Platina fr åk 5

Söndag 22 Januari – Kl 10:00

Anna-Lena Thoursie

Stina Enghag.

Församlingsmöte efter gudstjänsten med rektyteringsfrågan

Tisdag 24 Januari – Kl 18:00 - 19:15

 fr åk.1

Onsdag 25 Januari – Kl 10:00 - 12:00

0-5 år

Onsdag 25 Januari – Kl 18:30

för dig som vill veta mer om vad Alpha är.

Lördag 28 Januari – Kl 08:30 - 23:59

med Hanna Möllås.
Frukost och seminarium kl.08:30 fram till 12:30

Söndag 29 Januari – Kl 10:00 - 11:30

fr. 4 år
Platina fr åk 5

Söndag 29 Januari – Kl 10:00

"Kring och flykt - bär tron då?"  Mirjam Tuledal, Anna-Lena Thoursie

Tobias Ceder, Anna-Sara Galmén, Tonårstjejer och bröderna Swedin

Tisdag 31 Januari – Kl 18:00 - 19:15

 fr åk.1

Onsdag 1 Februari – Kl 10:00 - 12:00

0-5 år

Fredag 3 Februari – Kl 18:00 - 19:30

född -05 eller tidigare

Söndag 5 Februari – Kl 10:00 - 11:30

fr. 4 år
Platina fr åk 5

Söndag 5 Februari – Kl 10:00

Anna-Lena Thoursie,

Sång o musik Otto Unge och Mattias Törnell

Gudstjänsten följs av församlingen årsmöte.

Tisdag 7 Februari – Kl 18:00 - 19:15

 fr åk.1

Onsdag 8 Februari – Kl 10:00 - 12:00

0-5 år

Söndag 12 Februari – Kl 10:00 - 11:30

fr. 4 år
Platina fr åk 5

Söndag 12 Februari – Kl 10:00

Roland Andersson

Söndag 12 Februari – Kl 10:00

Predikan Kristoffer Elg

Tisdag 14 Februari – Kl 18:00 - 19:15

 fr åk.1

Onsdag 15 Februari – Kl 10:00 - 12:00

0-5 år

Fredag 17 Februari – Kl 18:00 - 19:30

född -05 eller tidigare

Söndag 19 Februari – Kl 10:00 - 11:30

fr. 4 år
Platina fr åk 5

Tisdag 21 Februari – Kl 18:00 - 19:15

 fr åk.1

Onsdag 22 Februari – Kl 10:00 - 12:00

0-5 år

Söndag 26 Februari – Kl 10:00 - 11:30

fr. 4 år
Platina fr åk 5

Tisdag 28 Februari – Kl 18:00 - 19:15

 fr åk.1

Onsdag 1 Mars – Kl 10:00 - 12:00

0-5 år

Fredag 3 Mars – Kl 18:00 - 19:30

född -05 eller tidigare

Söndag 5 Mars – Kl 10:00 - 11:30

fr. 4 år
Platina fr åk 5

Tisdag 7 Mars – Kl 18:00 - 19:15

 fr åk.1

Onsdag 8 Mars – Kl 10:00 - 12:00

0-5 år

Söndag 12 Mars – Kl 10:00 - 11:30

fr. 4 år
Platina fr åk 5

Tisdag 14 Mars – Kl 18:00 - 19:15

 fr åk.1

Onsdag 15 Mars – Kl 10:00 - 12:00

0-5 år

Fredag 17 Mars – Kl 18:00 - 19:30

född -05 eller tidigare

Söndag 19 Mars – Kl 10:00 - 11:30

fr. 4 år
Platina fr åk 5

Tisdag 21 Mars – Kl 18:00 - 19:15

 fr åk.1

Onsdag 22 Mars – Kl 10:00 - 12:00

0-5 år

Söndag 26 Mars – Kl 10:00 - 11:30

fr. 4 år
Platina fr åk 5

Tisdag 28 Mars – Kl 18:00 - 19:15

 fr åk.1

Onsdag 29 Mars – Kl 10:00 - 12:00

0-5 år

Fredag 31 Mars – Kl 18:00 - 19:30

född -05 eller tidigare

Söndag 2 April – Kl 10:00 - 11:30

fr. 4 år
Platina fr åk 5

Tisdag 4 April – Kl 18:00 - 19:15

 fr åk.1

Onsdag 5 April – Kl 10:00 - 12:00

0-5 år

Söndag 9 April – Kl 10:00 - 11:30

fr. 4 år
Platina fr åk 5

Tisdag 11 April – Kl 18:00 - 19:15

 fr åk.1

Onsdag 12 April – Kl 10:00 - 12:00

0-5 år

Fredag 14 April – Kl 18:00 - 19:30

född -05 eller tidigare

Söndag 16 April – Kl 10:00 - 11:30

fr. 4 år
Platina fr åk 5

Tisdag 18 April – Kl 18:00 - 19:15

 fr åk.1